История
Международния Майски Хоров Конкурс поставя началото си през 1975 година.
От 1982 г. конкурсът носи името на изтъкнатия български композитор Георги Димитров – основател на съвременната българска хорова школа.
От 1989 г. Международният майски хоров конкурс е член на организационния комитет на Международния конкурс „Grand Prix Europe“, който се провежда последователно в Арецо (Италия), Дебрецен (Унгария), Тур (Франция), Марибор (Словения), Варна (България) и Толоса (Испания).
Шесте горепосочени хорови конкурса са едни от най престижните в Европа и се ползват с авторитет благодарение на дългогодишните си традиции, добра организация и високо художествено-творческо ниво.
Конкурсът се провежда ежегодно, съгласно регламент, който се актуализира за всяко издание и се приема на Сесия на Общински съвет.
С провеждането на конкурса се поставят следните основни цели:
- Популяризиране на българското хорово изкуство и песенно творчесво. В регламента на конкурса е включена по една задължителна българска песен за всяка категория. Има и специална награда за най-добро изпълнение на българска песен от чуждестранен хор.
- Популяризиране на европейското хорово наследство от различните епохи и стилове сред децата и младежите.
- Обмен на нотна литература, обмен на информация, контакти между българските и чуждестранни диригенти, хористи и хорови деятели.
- Запознаване на чуждестранните участници с богатата българска култура, с гостоприемството и природните забележителности на България.
Лауреати от предишни конкурси
Голяма награда Варна 2017: Камерен хор на Музикалната гимназия в Стокхолм Диригент – Хелен Стюреборг
Еднородни хорове I награда – Не се присъжда
Смесени хорове I награда – Камерен хор на Музикалната гимназия в Стокхолм, Стокхолм, Швеция
Камерни хорове I награда – Вокален ансамбъл „Фортисимо“, Бургас, България, Диригент – Милена Добрева
Специална награда за диригент „проф. Марин чонев“ Юргис Кабулис – диригент на:Камерен хор „Гласът на вятъра“, Царникава, Латвия
Специална награда на фондация Петко Груев Стайнов за най-добро изпълнение на Българска песен от чуждестранен хор – Камерен хор „Гласът на вятъра“, Царникава, Латвия, Диригент: Юргис Кабулис за изпълнението на песента “Светлият дъжд” от композитора Милко Коларов
Специална награда на фондация Иван Спасов за изпълнение на песен от българския композитор Иван Спасов – Камерен хор „Капела ад Либитум – БАН“, София, България, Диригент: Д-р Мария Вълчанова за изпълнението на песента “Бегала Рада, Радо ле”
Специална награда на български хоров съюз за хор с най-ярко творческо постижение на конкурса – Вокален ансамбъл „Фортисимо“, Бургас, България, Диригент: Милена Димитрова
Специална награда за млад диригент с най-ярко творческо присъствие на конкурса – Адам Седлицки – диригент на: Академичен хор към Техническия университет в Острава, Острава, Чехия
Голяма награда Варна 2016:
Смесен хор към Латвийската културна академия, „Сола“, Рига, Латвия,
Диригент: Каспарс Адамсонс
Еднородни хорове
I награда – Вокален ансамбъл „Вокапела Лимбург“ – Раубах, Германия,
Диригент: Тристан Майстер
Смесени хорове
I награда – Смесен хор към Латвийската културна академия, “Сола“, Рига, Латвия,
Диригент: Каспарс Адамсонс
I награда – Хор “Певците на Архипелага“, Джакарта, Индонезия
Диригент: Ега О. Азаря
Камерни хорове
I награда – Камерен хор „Каамос“ – Хелзинки, Финландия,
Диригент Дани Юрис
Награда за най – добър диригент „Проф. Марин Чонев“
„Вокапела Лимбург“, Раубах, Германия,
Диригент: Тристан Майстер
Специална награда на фондация Петко Груев Стайнов за най-добро изпълнение на българска песен от чуждестранен хор
Смесен хор към Латвийската културна академия, „Сола“, Рига, Латвия,
Диригент: Каспарс Адамсонс за изпълнението на песента „Слънце бърза“ от композитора Александър Танев
Специална награда на Български хоров съюз за хора с най-ярко творческо постижение на Конкурса
Хор „Музиканова“ – Рим, Италия, Диригент Габрицио Барчи
Специална награда на изпълнение на песен от български композитор Иван Спасов
Хор „Укаяма“ – Укаяма, Япония,
Диригент: Харухико Нумамару
Голяма награда Варна 2015: Камерен хор UT вокален ансамбъл „КОНСОНАНТ” – Санта Фирмина, Италия, Диригент: Лоренцо Донати Еднородни хорове I награда – Батавия Мадригал Сингърс – Джакарта, Индонезия, Диригент: Авип Приатна Смесени хорове I награда – Камерен хор „Хайрланда” – Гьотеборг, Швеция, Диригент: Давид Молин Камерни хорове I награда – UT вокален ансамбъл КОНСОНАНТ – Санта Фирмина, Италия, Диригент – Лоренцо Донати Награда за най-добър диригент „Проф. Марин Чонев“ Хор „Алабреа” – София, България, Диригент: Атанаска Попова Специална награда на фондация Петко Груев Стайнов за най-добро изпълнение на българска песен от чуждестранен хор Камерен хор “Хайрланда” – Гьотеборг, Швеция Диригент: Давид Молин за изпълнението на песента „Изгреяло ясно слънце” от композитора Петко Стайнов Специална награда на Съюза на Българските музикални и танцови дейци за млад диригент с най-ярко постижение на конкурса Хор „Лаутития” – Дебрецен, Унгария, Диригент: Йозеф Немеш Специална награда за изпълнение на песен от българския композитор Иван Спасов Хор UT вокален ансамбъл „КОНСОНАНТ“ – Санта Фирмина, Италия, Диригент: Лоренцо Донати
Голяма награда Варна 2014: Хор Cantores Amicitiae – Яш, Румъния Диригент: Николае Джиска Еднородни хорове I награда – Вокален ансамбъл „Бревис“ – Осиек, Хърватия, Диригент: Антоанета Радокай-Йеркович Смесени хорове I награда – Боазичи Джаз хор – Истанбул, Турция Диригент: Масис Арам Гьозбек Младежки хорове I награда – Не се присъжда Награда за най-добър диригент „Проф. Марин Чонев” Камерен хор Collegium Musicum Berlin Берлин, Германия, Диригент: Донка Митева Специална награда на фондация Петко Груев Стайнов за най-добро изпълнение на българска песен от чуждестранен хор Вокален ансамбъл „Бревис“ – Осиек, Хърватия Диригент: Антоанета Радокай-Йеркович за изпълнението на песента „Вятърът и момчето” от композитора Константин Илиев Специална награда на Съюза на ългарските музикални и танцови дейци за млад диригент с най-ярко постижение на конкурса Боазичи Джаз хор – Истанбул, Турция Диригент: Масис Арам Гьозбек
Голяма награда Варна 2012: Хор Батавия Мадригал Сингърс – Джакарта, Индонезия Диригент: Авип Приатна Камерни хорове: I награда – не се присъжда Смесени хорове: I награда – Хор Батавия Мадригал Сингърс – Джакарта, Индонезия Диригент: Авип Приатна Младежки хорове: I награда – Хор Лаутитиа Дебрецен, Унгария Диригент: Йозеф Немеш Награда за най-добър диригент: Хор Батавия Мадригал Сингърс – Джакарта, Индонезия Диригент: Авип Приатна Специална награда на фондация Петко Стайнов за най-добро изпълнение на българска песен от чуждестранен хор “Сеяла е малка мома” от Георги Димитров. Хор Кресчендо – Кривой рог, Украйна Диригент: Виктория Сергеева Специална награда на Съюза на Българските музикални и танцови дейци за млад диригент с най-ярко постижение на конкурса Хор Кантемус – Кишинев, Молдова Диригент: Денис Чаусов
Голяма награда Варна 2011: ХОР КЪМ КОЛЕЖА АТЕНЕО – Кезон, Манила, Филипините Диригент: Проф. Мария Лурдес Хермо Еднородни хорове: ПРИМОРСКИ АКАДЕМИЧЕН ХОР Винко Водопивец, Любляна, Словения Диригент: Примож Малвашичю Камерни хорове: I награда – не се присъжда Смесени хорове: ХОР КЪМ КОЛЕЖА АТЕНЕО – Кезон Манила, Филипините Диригент: Проф. Мария Лурдес Хермо Хорове от деца и младежи на възраст до 18 години: I награда – Не се присъжда Награда за най-добър диригент Отец ВЛАДИСЛАВ ПАХОТА Диригент на Девически катедрален хор ПУЕЛАЕ Орантес – Тарнов, Полша Специална награда на фондация Петко Стайнов за най-добро изпълнение на българска песен от чуждестранен хор за изпълнението на песента Звезди от Е. Табаков Камерен хор ГЛИЕР към Киевски музикален институт-Киев Украйна, Диригент: Зоя Томсън Специална награда на фондация Иван Спасов за изпълнение на песен от българския композитор Иван Спасов – за изпълнението на песента Бегала Рада, Радо ле ХОР КЪМ КОЛЕЖА АТЕНЕО – Кезон, Манила, Филипините, Диригент: Проф. Мария Лурдес Хермо Специална награда на съюза на българските музикални и танцови дейци за млад диригент с най-ярко постижение на конкурса МАРИЯ БУЛАТ – Диригент на ХОР НА ДЕВОЙКИТЕ КЪМ КОЛЕЖА ЗА ИЗКУСТВА АХРЕМЧИК Минск, Беларус
Голяма награда Варна 2010: РИМСКИ ГРАДСКИ ХОР, Рим, Италия, Диригент: Мауро Маркети Смесени хорове: РИМСКИ ГРАДСКИ ХОР, Рим, Италия, Диригент: Мауро Маркети Еднородни хорове: Не се присъжда Камерни хорове: РИМСКИ ГРАДСКИ ХОР, Рим, Италия Диригент: Мауро Маркети Хорове от деца и младежи на възраст до 18 години: Не се присъжда Награда за най-добър диригент Мауро Маркети диригент на РИМСКИ ГРАДСКИ ХОР, Рим, Италия Специална награда на фондация Петко Стайнов за най-добро изпълнение на българска песен от чуждестранен хор За изпълнението на песента Бяло утро от Александър Текелиев Смесен хор РИМСКИ ГРАДСКИ ХОР, Рим, Италия
Голяма награда Варна 2009: АКАДЕМИЧЕН ХОР -Веление, Словения Диригент: Даница Пиречник Смесени хорове: АКАДЕМИЧЕН ХОР – Веление, Словения Диригент: Даница Пиречник Еднородни хорове: Първа награда – Не се присъжда Камерни хорове: Камерен хор АНТИФОНА – Маракайбо, Венецуела- Диригент: А. Гаридо Хорове от деца и младежи на възраст до 18 години: Детски хор Кантика – Злин, Чехия Диригент: Иосеф Суровик Награда за най-добър диригент Даница Пиречник Диригент на АКАДЕМИЧЕН ХОР, Веление, Словения Специална награда на фондация Петко Стайнов за най-добро изпълнение на българска песен от чуждестранен хор За изпълнението на песента Гайдар от Светослав Обретенов Детски хор КАНТЕМУС, Кишинев, Молдова
Голяма награда Варна 2008: Академичен хор при Приморски университет (APZ UP), Копер, Словения Диригент: Амброж Чопи Смесени хорове: Академичен хор при Приморски университет (APZ UP), Копер, Словения Диригент: Амброж Чопи Еднородни хорове: Първа награда не се присъжда Камерни ансамбли: Първа награда не се присъжда Награда за най-добър диригент Наталия Михайловна Кречко – Диригент на Смесен хор АНИМА, Киев, Украина Награда за най-добро изпълнение на задължителна песен от чуждестранен хор за изпълнението на песента „До утре” от Жул Леви Академичен хор при Приморски университет (APZ UP), Копер, Словения
Голяма награда Варна 2007: Академичен певчески колектив Тоне Томшич – Любляна, Словения Диригент: Урса Ла Смесени хорове: Академичен певчески колектив Тоне Томшич – Любляна, Словения Диригент Урса Ла Еднородни хорове: Първа награда не се присъжда Детски хорове: Първа награда не се присъжда Камерни ансамбли: Първа награда не се присъжда Награда за най-добър диригент Академичен певчески колектив Тоне Томшич – Любляна, Словения Диригент: Урса Ла Награда за най-добро изпълнение на задължителна песен от чуждестранен хор Смесен хор Балсис – Рига, Латвия Диригент: Инц Тетеровски Награда на фондация Петко Стайнов за изпълнение на българската песен Леле Яно Мъжки хор Гавриил Музическу – Кишинев, Молдова Диригент: Емилия Морару Детски хорове: Първа награда не се присъжда Камерни хорове: Камерен женски ансамбъл Таегу, Южна Корея, Диригент: Джей-Джуун Лий
Голямата награда на Европа за хорово пеене 2005: Allmanna Sangen, Швеция Голяма награда Варна 2005: Младежки хор Билкент – Анкара, Турция диригент Диригент: Елена Пушкова Смесени хорове: Младежки хор Билкент – Анкара, Турция Диригент: Елена Пушкова Еднородни хорове: Женски хор Пуеля – Печ, Унгария Диригент: Валер Йобаги Детски хорове: Първа награда не се присъжда Камерни ансамбли: Женски хор Пуеля – Печ, Унгария Диригент: Валер Йобаги
Голяма награда Варна 2003: Камерен хор на Колежа Сан Антонио Валнут, Калифорния, САЩ, диригент Брус Роджърс Смесени хорове: Камерен хор на Колежа Сан Антонио Валнут, Калифорния, САЩ, Диригент: Брус Роджърс Еднородни хорове: Женски хор Ренесанс, Кишинев, Молдова, Диригент: Оксана Филип Детски хорове: Детски хор Весна, Москва, Русия, Диригент: Александър Пономарьов Камерни ансамбли: Камерен хор на Колежа Сан Антонио Валнут, Калифорния, САЩ, Диригент: Брус Роджърс
Голяма награда Варна ’2001: Академичен хор Тоне Томсич – Любляна, Словения, Диригент: Стоян Курет Смесени хорове: Академичен хор Тоне Томсич – Любляна, Словения, Диригент: Стоян Курет Еднородни хорове: Женски хор – Таегу, Южна Корея, Диригент: Джей- Джуун Лий Детски хорове: Първа награда не се присъжда Камерни хорове: Камерен женски ансамбъл Таегу, Южна Корея, Диригент: Джей-Джуун Лий
Голяма награда Варна ‘99: В рамките на 25 Международен майски хоров конкурс за втори път се проведе Конкурс за присъждане на Голямата Европейска награда за хорово пеене. Голямата Европейска награда за хорово пеене Вокален ансамбъл – Лунд, Швеция, Диригент: Ингемар Менсон Голяма награда Варна ‘99: Камерен хор при Университета на Южна Калифорния, Лос Анжелис, САЩ, Диригент: Уйлямс Денинг Смесени хорове: Камерен хор при Университета на Южна Калифорния, Лос Анжелис, САЩ, Диригент: Уйлямс Денинг Еднородни хорове: Младежки хор Анкор – Йерусалим, Израел, Диригент: Дафна Бен-Йоханан Детски хорове: Концертен хор Вдъхновение – Москва, Русия, Диригент: Олга Скворцова Камерни хорове: Първа награда не се присъжда
Голяма награда Варна ‘97: Университетски хор на Мисисипи – Оксфорд, САЩ, Диригент: Джери Джордан Смесени хорове: Университетски хор на Мисисипи – Оксфорд, САЩ, Диригент: Джери Джордан Еднородни хорове: Женски хор Ренесанс – Кишинев, Молдова, Диригент: Теодор Згуряно Детски хорове: Хор на софийските момчета – София, България, Диригент: Адриана Благоева Детски хор Веснянка – Москва, Русия, Диригент: Любов Алдакова Камерни хорове: Университетски хор на Мисисипи – Оксфорд, САЩ, Диригент: Джери Джордан Вокална група Олисипо – Лисабон, Португалия, Диригент: Армандо Посанте
Голяма награда Варна ‘95: Академичен хор – Виница, Украйна, Диригент: Вит. Газински Смесени хорове: Академичен хор – Виница, Украйна, Диригент: Вит. Газински Еднородни хорове: Първа награда не се присъжда Детски хорове: Детски хор Польот – Жуковски, Русия, Диригент: Татяна Селищева Камерни хорове: Първа награда не се присъжда
Голяма награда Варна ‘93: В рамките на 23 Международен майски хоров конкурс за първи път се проведе конкурс за присъждане на Голямата награда за хорово пеене. Голяма награда Европа’93: Смесен хор Яуна музика – Вилнюс, Литва, Диригент: Вацловас Аугустинас и Ромас Скапас Голяма награда Варна ‘93: Смесен камерен хор Видрождения – Киев, Украйна, Диригент: Мстислав Юрченко Смесени хорове: Академичен хор Подлипки-Калининград, Русия, Диригент: Борис Толочков Еднородни хорове: Първа награда не се присъжда Детски хорове: Първа награда не се присъжда Камерни хорове: Смесен камерен хор Видрождения – Киев, Украйна, Диригент: Мстислав Юрченко
Голяма награда Варна ‘81: Смесени хорове: Смесен хор Георги Кирков – София, България, Диригент: Самуил Видас Мъжки хорове: Мъжки хор Ажуолюкас – Вилнюс, Литва, Диригент: Виталиус Мишкинис Детски хорове: Детски хор Искра – Казанлък, България, Диригент: Петя Павлович Камерни хорове: Женски камерен хор при ВМПИ – Пловдив, България, Диригент: Крикор Четинян
Голяма награда Варна ‘79: Смесени хорове: Смесен хор Родна песен – Бургас, България, Диригент: Стоян Кралев Еднородни хорове: Народен хор Кавал – София, България, Диригент: Михаил Милков Детски хорове: Детски хор Бодра смяна – София, България, Диригент: Лиляна Бочева Камерни хорове: Софийски камерен хор Любомир Пипков – София, България, Диригент: Васил Арнаудов
Голяма награда Варна ‘77: Смесени хорове: Смесен хор при Медицинска академия – Гданск, Полша, диригент Иринеуш Лукашевски Мъжки хорове: Мъжки хор Емануил Манолов – Габрово, България, Диригент: Христо Арищиров Женски хорове: Първа награда не се присъжда Детски хорове: Детски хор – Добрич, България, диригент Диригент: Захари Медникаров Камерни хорове: Камерна капела Пеньо Пенев – София, България, Диригент: Ивелин Димитров
Голяма награда Варна ‘75: Смесени хорове: Морски звуци – Варна, България, Диригент: Марин Чонев Смесен хор на студенти и младежи – Москва, Русия, Диригент: Борис Тевлин Мъжки хорове: Мъжки хор София – София, България, Диригент: Валентин Бобевски Женски хорове: Женски хор Христина Морфова София, България, Диригент: Лилия Полева Детски хорове: Детски хор при комитета за телевизия и радио – София, България, Диригент: Христо Недялков Детски хор – Марибор, Словения, Диригент: Бранко Райщер